Congratulations to the winners of the CY2019 ASMC Individual Achievement Awards!

This award category recognizes individuals for outstanding accomplishments within one of the functional fields of membership.

Ernest J. Gregory Award

This year we are recognizing the outstanding leadership and service of Ernest J. Gregory to the defense financial management community in the designation of an award in his honor. This award is presented to outstanding Comptroller/Deputy Comptroller who demonstrates dedication to leadership, operational excellence, professional development, ethics and mentorship.

The 2019 winner of this prestigious award is Terri Dilly.

 

Distinguished

Jamie Fecher

Mertorious

Chelsea Holz

 

Distinguished

Brian A. Schwarm II

Meritorious

Mia Neykia Jeremy

Meritorious

Shiri Avnet

Meritorious

Mandy Chapman, CDFM-A

 

 

Distinguished

Susan Duening

Meritorious

Marina Rodin

Meritorious

Doan Nguyen, CDFM

 

 

Major Command

Distinguished

Major Allen F. Dismuke, Jr.

Meritorious

Melanie Dalton

Unit Under

Distinguished

CMSgt Daniel Gibson

 

 

Ernest Gregory Award

Terri Dilly

Distinguished

Denise C. Dennis, CDFM

Meritorious             

Lt Col Omar Becerril

 

 

Distinguished

Thomas Van Egeren

Meritorious

Kathleen Keegan

Meritorious

Brian T. Hill, CDFM

 

 

Distinguished

MSgt Robert Jones Jr

Meritorious

Jenny L.  Castro

Meritorious

Andrew K. Carroll

 

Distinguished

CPT(P) Joshua D. Ecenrode

Meritorious

Joseph Gulley

Meritorious

Cory Evans

 

 

Distinguished

Dr. Ann M. Tipton, CDFM

Meritorious

Major Rebecca L. Morrell

Meritorious

Brianna Hoppel, CDFM-A

 

Distinguished

Team Name: HQ Air Education and Training Command Financial Analysis Division

Col Jorge Jimenez, CDFM

Lt Col Chris Spaulding

Maj Raymond Tansil

Maj Gary Jones, CDFM-A

Maj Carl Chen

Capt Avante Graves

Frederick Moulton

Charles Phillips, CDFM

Randy Brady

Mark Parsons

Michael Richardson, CDFM

Chrishonna Lang

Liz Brown

Linda Hernandez

MaryJane Moreno-Morales, CDFM

Regina Little

Estevan Alvarado, CDFM

Nikki Cavazos, CDFM

Juan Garza

 

Meritorious

Team Name:  Medical MILPER Realignment Team

MAJ George C. Goodwyn

COL John W. Lee, CDFM-A

COL Dolphis Z. Hall

Renita Washburn

LCDR Joseph F. LaBarbera

LCDR John O. Ochieng, CDFM

CAPT Brendan T. Melody

MAJ Ryan McGaughey

COL Scott R. Gregg

Lt Col Michael T. Hamilton, CDFM-A

Micah L. Myers

Alan A. Anderson III

Charlie J. Sizemore

Matthew P. Tarjick, CDFM-A

Scott Selby

 

Distinguished

Team Name:  Traumatic Injury Insurance Audit Team

Damon Stannard

Mai Logan

Lana Thai

Michael Lund

Rose Hom

Marina Odenbrett

 

Meritorious

Team Name:  Air Force Security Assistance Training (AFSAT) Medical Billing Team

Cecilio Coronado

Ida Rangel

Loriann Priour

Terri Wilson

Emma Pinkston

Linda Sierra

April Butler-Sullivan

Linda Guerrero

Josie Castaneda

 

Meritorious

Team Name:  Private Sector Care Shortfall Team

Lt Col Peter French

Jeffrey Roberts, CDFM

Dawn Connor

Graham Ininns

Lisa Regulus, CDFM-A

Valerie McBee