Congratulations to the winners of the CY2016 ASMC Achievement Awards!
This award category recognizes individuals and teams for outstanding accomplishments within one of the functional fields of membership.
Ernest J. Gregory Award
This year we are recognizing the outstanding leadership and service of Ernest J. Gregory to the defense financial management community in the designation of an award in his honor. This award is presented to outstanding Comptroller/Deputy Comptroller who demonstrates dedication to leadership, operational excellence, professional development, ethics and mentorship.
The 2016 winner of this prestigious award is Major Kirsti M. Morris, CDFM .
Accounting
Major Command
Distinguished
Keith N. Shoaf
Meritorious
Lourdes M. Pamintuan, CDFM
Unit Under a Major Command
Distinguished
Melinda Jaynes
Meritorious
Joseph A. Salatino
Acquisition and Cost Analysis
Major Command
Distinguished
Major Ashley A. Housley, CDFM-A
Meritorious
Natasha L. Edwards
Unit Under a Major Command
Distinguished
Daniel Germony
Meritorious
James Scheible
Auditing
Major Command
Distinguished
Suzanne M. Pierce
Meritorious
Wilhilmina Romano
Unit Under a Major Command
Distinguished
Elaine Graham, CDFM
Budgeting
Major Command
Distinguished
Raymond C. Gaw
Unit Under a Major Command
Distinguished
Kimberly Luce, CDFM
Meritorious
Julia E. Arthur
Major Edith Coon
Comptroller/Deputy Comptroller
Ernest J. Gregory Award
Major Kirsti M. Morris, CDFM
Distinguished
Lt Col Jason Holcomb
Meritorious
Cheryl Robitaille, CDFM
Contractor Support
Distinguished
Stacey Sperow
Meritorious
Jody Jenkins
Jami Geragosian, CDFM
Finance
Major Command
Distinguished
Mahmud B. Islam, CDFM-A
Unit Under a Major Command
Distinguished
Edmund M. Kertilus
Meritorious
SSgt Samuel Spaethe
Intern/Trainee
Major Command
Distinguished
Amanda J. Schmersahl
Meritorious
Alexander Keifer
Shane C. Ryan
Unit Under a Major Command
Distinguished
Lauren E. Miller
Resource Management
Major Command
Distinguished
Scott W. Bauer, CDFM-A
Meritorious
Major Shawn Schulz, CDFM-A
Captain Michelle Snow, CDFM
Unit Under a Major Command
Distinguished
Christopher Underwood
Large Team
Distinguished: Transportation Working Capital Fund (TWCF) Cost Recovery Process Innovation Team
Team Lead: Timothy J. Landvogt
Team Members
Adam Analla
Jasolyn Evans
Katie Kizzire
Kelsey Klaus
Shannon Krievs
Harold Mitchell
Jordon Richter
Judy Schomaker
Pam Sellers
Chris Tancredi
Kyle Wiesemeyer
Meritorious: Nuclear Command, Control, and Communications (NC3)
Team Lead: Lt Col Jennifer Varga
Team Members
Stephanie Allen
Lt Col Kenneth Black
Otis Brown
TSgt Troy Campbell
Maj Mathew Chamberlain
Patrick Coley
Gale Funk
Maj Michael Harris
Arthur Hatcher
Ryan Hatten
Deborah Johnson, CDFM
Col Timothy Kodama
Col Joe Lindsey
Russell Mathers
Shane Neubauer
Capt Khalisha Savage
Stephanie Stults
Maj Terrence Wilson
Capt Cody Works
Small Team:
Distinguished: Flying Operations Budget Team
Team Lead: Colonel James R. Culpepper
Team Members:
Major Christopher J Brumfield
Justin W Collup
James B. Davis
Marianne O. Dreon
Major Nesta J. Garner
Derek C. Hojohn
Meritorious: DFAS-Cleveland Military Pay Operations – Navy Consolidated Summary Accounts (NCSA) Team
Team Lead: Tracy Hardman
Team Members:
Christine Cho
Linda Colvin
Amanda Miller
Calvin Painter
Erin Walker