Congratulations to the winners of the CY2010 ASMC Achievement Awards!

//Congratulations to the winners of the CY2010 ASMC Achievement Awards!

Congratulations to the winners of the CY2010 ASMC Achievement Awards!

This award category recognizes individuals and teams for outstanding accomplishments within one of the functional fields of membership. Awards will be presented at PDI 2011 in Minneapolis, Minnesota.

Accounting and Finance

 
Major Command
Distinguished
Kathleen Brennenstuhl, CDFM, Air Force, HQ Air Mobility Command, Scott AFB, IL
Meritorious
Lori Tetla, CDFM, Air Force, HQ Air Force Special Forces Command
 
Unit Under Major Command
Distinguished
Kelly Klug, Air Force, Andrews AFB, MD
Meritorious
Barbara Inskeep, DFAS-Columbus
Ed Landefeld, DFAS-Columbus
 

Analysis and Evaluation

Distinguished
Natasha Edwards, DoD, Robins AFB
Meritorious
Charles Kapaku, Air Force, Wright-Patterson AFB, OH

Auditing

Major Command
Distinguished
Ronald Jones, Army, ASA(FM&C)
Meritorious
Bryan Beardsley, Navy, Naval Audit Service, Washington, DC
Jerry Wagoner, Navy, Naval Audit Service, Washington, DC
Abigail Stone, Army, US Army Audit Agency
 
Unit Under Major Command
Distinguished
Michael Gregory, Air Force, Audit Manager, Wright-Patterson AFB, OH
Meritorious
Jacqueline Rodolfa, Navy, Naval Audit Service
Sherri Hicks, CDFM, Air Force, Air Force Audit Agency, Robins AFB, GA
David Harris, Air Force, Air Force Audit Agency, Robins AFB, GA
 

Budgeting

Major Command
Distinguished
Holly Mehringer, Air Force, SAF/FMB, Pentagon, Washington, DC
Meritorious
Major Susan Sheets, Air Force, AMC, Scott AFB, IL
Shirley J. Westbay, Army,  Office of the Comptroller, US European Command, Germany
 
Unit Under Major Command
Distinguished
Captain Jared Mitchell, CDFM, Air Force, 27 Special Operations Comptroller Squadron, Cannon AFB
 

Business Management

Distinguished
Dr. James Moyer, CDFM, Army, Redstone Arsenal
Meritorious
Nancy Holt, Air Force, Kirtland AFB
 

Contractor Support

Distinguished
Timothy Ault, Air Force, 502 ABW, FM
Meritorious
Dr. Evelistsa Schweizerhof, Army, ASA (FM&C)
Daniel Myung, Army, ASA (FM&C)
Wayland Parker, Army, ASA (FM&C)
 

Comptroller/Deputy Comptroller

Distinguished
Robert Folen, CDFM, Air Force, USTRANSCOM, Scott AFB, IL
Meritorious
Donald Henney III, CDFM, Air Force, AF DW Comptroller, Andrews AFB, MD 
CDR James “Brett” Millican, Coast Guard, Portsmouth
 

Education/Training and Career Development

Distinguished
Cecile T. Batchelor, CDFM, Army, Office of the Dep Asst Secty of the Army for Cost and Economics
Meritorious
Joyce Paustian, Army, Joint Munitions Command
 

Intern/Trainee

Distinguished
Kevin McFarland, Air Force, Kirtland, AFB
Meritorious
Marquita Brazell, Air Force, Robins AFB, GA
 

Resource Management

Major Command
Distinguished
Thurman Pittman, CDFM, Army, USFORSCOM
Meritorious
Marjorie Etienne, Army, SOUTHCOM
 
Unit Under Major Command
Distinguished
George Primavera, Navy, Center for EOD and Diving, Panama City, Beads, FL
Michael Tate, Navy, Center for EOD and Diving, Panama City, Beads, FL
Meritorious
Joshua Johns, Air Force, Arnold AFB, TN
 

Team Achievement

Distinguished
National Pollution Funds Center’s Deepwater Horizon Financial Support Team
Team Lead:  Timothy Eastman, USCG
Team Members:
Paul F. Guinee
Derek A. Capizzi
Jonathan A. Abramson
Gregory W. Buie
Miguel L. Bella
Patrick E. Ryan
Robert N. Hildebrand
Jeffry D. D’Alessandro
Henry L. Font
Michael P. Spence
Richard R. Boes
Patrick C. Glenn
LCDR Tangela F. Hummons
MSTCS Collin L. Croft
MST1 Thomas M. McCrossen
 
Meritorious
Defense Enterprise Accounting and Management System (DEAMS) Integration Team
Team Lead:  Lt Col Christopher Abate, Air Force
Team Members:
Karen Haselhorst
Julie Lyons
Steve Urick
Joe Banks
Matt Netemeyer
Kevin Caber
Karen Skoog
Carolyn Jones
Dave Akemon
Don Fontaine
Shirley Reed
Jan Kravcheno
Robert Arbogast
Murray Bell
Ryan Hopfinger
 
Meritorious
Supporting the USMC Audit – Unadjusted Trial Balance to Adjusted Trial Balance Reconciliation
Team Lead:  Michael Reiche, DFAS
Team Members:
Jeremy Davenport, DFAS
Joel Nankivel, MC
Rita Finney, BTA
Tim Morefield, BTA
By |2019-05-06T16:32:17+00:00March 31st, 2011|News|4 Comments

About the Author:

4 Comments

  1. Jennifer Sizemore April 8, 2011 at 11:21 am

    Congratulations to all of the winners!

  2. LCDR J.L. Vargas April 20, 2011 at 12:55 pm

    Congratulations to all the members of the 2010 Team Achievement Award winner: National Pollution Funds Center’s Deepwater Horizon Financial Support Team!

    Go COAST GUARD!

    LCDR J.L. Vargas, USCG
    CG BSU Honolulu

  3. Mr Mike Brown April 28, 2011 at 7:58 pm

    Congrats to all winners…thanks for all you do! Special shout out to those I’ve worked with int the past…Donald Henney,Lori Tetla, and Don Fontaine.

  4. Jean May 19, 2011 at 2:14 pm

    Lori it’s been a long time–congratulations. Congrats to all the other winners also for a job well done.

Comments are closed.